Faydalı Model  başvurusu yapmadan önce, buluşunuzun önceki benzer buluşlarla karşılaştırılmasını ve patentlenebilirliğinin değerlendirilmesini içeren ön araştırma, son derece önemlidir. Bursa Marka Tescil olarak, faydalı model  sorgulama işlemi hakkında size ayrıntılı bilgiler sunacağız.

 

Bursa Marka Tescil ile Ücretsiz  Faydalı Model Sorgulama

 

online faydalı model sorgulama-bursa marka tescil

Bursa Marka Tescil, ücretsiz online faydalı model sorgulama yapabilmeniz için aşağıdaki kaynakları ve web sayfalarını sunmaktadır:

 • TÜRKPATENT Faydalı Model Araştırma: TÜRKPATENT web sayfasında detaylı veya gelişmiş arama kategorilerini kullanarak ücretsiz online faydalı model sorgulama yapabilirsiniz.
 • Espacenet: Espacenet web sayfasında Türkiye dahil takriben 100 ülkedeki önceki patent -faydalı model sorgulama başvuru ve tescillerin araştırmasını yapabilirsiniz.

Tüm bu online kaynakların yanı sıra, Bursa Marka Tescil uzman ve danışmanları size bilgi, yardım ve destek sunmaktan mutluluk duyar. Ayrıca, faydalı model araştırma işlemlerini Bursa Marka Tescil’ten de talep edebilirsiniz. Bizimle çalışarak, fikri mülkiyet haklarınızı koruma yolunda doğru adımları atabilirsiniz.

 

Bursa Marka Tescil ile Ücretsiz Uluslararası  Faydalı Model Sorgulama

 

uluslararası faydalı model sorgulama-bursa marka tescil

Faydalı model başvurusu yapmadan önce, buluşunuzun dünya genelinde yeni ve yenilikçi olup olmadığını doğrulamak önemlidir. Faydalı model başvuruları, daha önce bir başka ülkede açıklanmış veya tescillenmiş bir buluşa dayanıyorsa kabul edilmez. Bu nedenle, uluslararası Faydalı model sorgulama işlemi, buluşunuzun patentlenebilirlik potansiyelini değerlendirmenin kritik bir adımıdır.

Ücretsiz Uluslararası Faydalı Model Araştırma Kaynakları

Aşağıda, uluslararası patent sorgulama yapmanıza yardımcı olacak ücretsiz kaynaklar ve web sayfaları bulunmaktadır:

 1. Espacenet

  • Avrupa Patent Ofisi’nin (EPO) online patent araştırma veritabanıdır.
  • 80 milyondan fazla patent dokümanına erişim sağlar.
 2. WIPO Patentscope

  • Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı’nın (WIPO) online patent araştırma veritabanıdır.
  • 33 milyonun üzerinde patent dokümanına (2.2 milyon civarında PCT başvurusu) ulaşabilirsiniz.
 3. USPTO Patent Search

  • ABD Patent Ofisi’nin (USPTO) online patent araştırma veritabanıdır.
  • ABD patent dokümanlarına (8 milyon patent belgesi ve 3 milyon patent başvurusu) erişim sağlar.
 4. Google Patents

  • Google firmasının online patent araştırma veritabanıdır.
  • ABD patent dokümanlarına (8 milyon patent belgesi ve 3 milyon patent başvurusu) ulaşabilirsiniz.
 5. EUIPO eSearch

 6. WIPO Directory

  • Yukarıdaki linkten birçok ulusal ve bölgesel patent ofisinin internet sitelerini bulabilirsiniz. Bu siteler aracılığıyla marka ve patent sorgulama yapabilirsiniz.

Notlar:

 • Uluslararası faydalı model sorgulama işlemi yaparken, aranacak teknik terimlerin doğru ve açık bir şekilde belirlenmesi önemlidir. Buluşunuzun yenilik unsurlarını yansıtan anahtar terimleri kullanarak araştırma yapmanız, doğru sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

 • Yurtdışı faydalı model sorgulama işlemleri uzmanlık gerektirdiğinden, Bursa Marka Tescil vekil ve danışmanlarından yardım ve destek almanızı öneririz. Uzmanlarımız, uluslararası faydalı model sorgulama sürecinizi kolaylaştırmak ve buluşunuzun koruma potansiyelini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Uluslararası patent sorgulama işlemi, buluşunuzun yenilikçi ve patentlenebilir olduğundan emin olmanız için kritik bir adımdır. Bursa Marka Tescil olarak, size en iyi online faydalı model sorgulama kaynaklarını sunuyor ve uluslararası faydalı model sorgulama sürecinizi kolaylaştırmak için buradayız. Buluşlarınızı koruma yolculuğunuzda size rehberlik etmekten mutluluk duyarız.

 

Bursa Marka Tescil’ den Faydalı Model Ön Koruma Yöntemleri

 

paten ön koruma yöntemleri-bursa marka tescil

Bursa Marka Tescil, buluşçulara patent ve faydalı model başvurusu yapmadan önce buluşlarını koruma altına almaları için çeşitli ön koruma yöntemleri sunmaktadır. Bu yöntemler, buluşun yenilik unsurlarının korunmasına ve kötü niyetli üçüncü kişiler tarafından kullanılmasının önlenmesine yardımcı olur.

Teknik Resim ve Tarifname Noter Onayı

Buluşun teknik özelliklerini ve nasıl oluştuğunu anlatan teknik resim ve tarifnamenin noter onayı, buluşunuzun yenilik unsurlarını sizin tarafından yapıldığını ispatlar yöntemlerden birisidir. . Noterde onaylanan belge, buluşun tarafınızca oluşturulduğunu ve belirli bir tarihte var olduğunu ispatlar.

Tarifname ve Teknik Resimlerin  Kendi Kendine İadeli/Taahhütlü Posta Gönderimi

Tarifname ve teknik resimlerle ( altına buluş sahip isimleri ve T.C. Numaraları da olsun)  birlikte birlikte kendi kendinize iadeli/taahhütlü posta ile gönderilmesi de bir ön koruma yöntemidir. Zarfın üzerinde tarih olduğundan, herhangi bir sorun yaşanması halinde buluşun size ait olduğunu ispatlamak için kullanılabilir.

Buluş Günlüğü Tutulması

Buluşla ilgili tüm gelişmelerin ve yapılan testlerin detaylı olarak tutulduğu e-posta (mail yazışmaları)  günlüğü, buluşun yenilik unsurlarını korumaya yardımcı olabilir. E-postalarda, buluşun geliştirilmesi için yapılan çalışmalar, yapılan testler ve elde edilen sonuçlar ayrıntılı olarak belirtilmelidir.

Gizlilik Sözleşmesi İmzalanması

Buluşunuzu başkalarıyla paylaşmanız gerekiyorsa, gizlilik sözleşmesi imzalamanız önemlidir. Gizlilik sözleşmesi, buluşunuzun üçüncü kişiler tarafından açıklanmaması veya kullanılmaması konusunda bir taahhüttür.

Bursa Marka Tescil’in Ön Koruma Hizmetleri

Bursa Marka Tescil, buluşçulara ön koruma hizmetleri de sunmaktadır. Bu hizmetler kapsamında, buluşunuzun teknik özellikleri ve yenilik unsurları incelenerek, uygun ön koruma yöntemi belirlenir. Bursa Marka Tescil’in uzman danışmanları, buluşunuzu koruma altına almak için gerekli adımları atmanıza yardımcı olur.

Sonuç

Buluşunuzu patentlemek için başvuru yapmadan önce, buluşunuzu koruma altına almak için ön koruma yöntemlerini kullanmanız önemlidir. Bu yöntemler, buluşunuzun yenilik unsurlarını korumaya ve kötü niyetli üçüncü kişiler tarafından kullanılmasının önlenmesine yardımcı olur.

 

Bursa Marka Tescil Çevrimiçi Patent İşlem Ücretleri

Patent Başvuru Ücreti

Orijinal fiyat: ₺15.000,00.Şu andaki fiyat: ₺7.500,00.

Faydalı Model Başvuru Ücreti

Orijinal fiyat: ₺15.000,00.Şu andaki fiyat: ₺7.500,00.

Patent Belgesi Ücreti

Orijinal fiyat: ₺8.500,00.Şu andaki fiyat: ₺3.575,00.

2. Yıl Patent Sicil Kayıt Ücreti

Orijinal fiyat: ₺8.500,00.Şu andaki fiyat: ₺3.550,00.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Patent Başvuru Ücreti

Orijinal fiyat: ₺15.000,00.Şu andaki fiyat: ₺7.500,00.

Faydalı Model Başvuru Ücreti

Orijinal fiyat: ₺15.000,00.Şu andaki fiyat: ₺7.500,00.

Patent Belgesi Ücreti

Orijinal fiyat: ₺8.500,00.Şu andaki fiyat: ₺3.575,00.

2. Yıl Patent Sicil Kayıt Ücreti

Orijinal fiyat: ₺8.500,00.Şu andaki fiyat: ₺3.550,00.